Organization Calendar (Hanover Minor Hockey Association)

PrintOrganization Calendar
<< PrevNov 12, 2017-Dec 02, 2017Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Nov 12Nov 13Nov 14Nov 15Nov 16Nov 17Nov 18
Atom LL Tournament
Novice Rep - Georgian shores fall classic
Atom Rep - Arthur Atom Rep Tournament (7562)
Midget Rep - Wingham Regional Silverstick
Atom LL 2 - Atom Tournament
Novice LL 1 - Howick
Atom LL 1 - Hanover
Atom Rep
8:00 AM
vs. Arthur
All Teams
8:30 AM-10:00 AM
Goalie Clinic Off ice
All Teams
10:00 AM-11:00 AM
Goalie Clinic On Ice
Novice LL 1
12:00 PM
@ West Grey Warriors 1
Atom Rep
12:00 PM
vs. Muskoka
Novice LL 2
1:00 PM
@ Drayton Defenders 2 Orange
PMD Arena [LLN-E-121]
Peewee LL1
1:00 PM
@ West Grey Warriors
Falcons First Strides
3:30 PM-4:00 PM
Learn to Skate
Atom LL 1
4:00 PM-5:00 PM
Practice
Atom Rep
4:15 PM
vs. Arthur
Atom LL 2
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Bantam LL
5:30 PM
@ Saugeen Shores Storm
PeeWee Rep
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Bantam Rep
7:00 PM-8:30 PM
Practice
Midget Rep
8:15 PM
@ Mt. Forest Rams
Midget LL
8:30 PM
vs. Bruce Peninsula Northstars
Hanover P&H Center [LLM-N-064]
Novice LL 1
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Midget Rep
6:15 PM
vs. Walkerton Capitals
Novice LL 2
6:30 PM-7:30 PM
Shared Practice
Atom LL 1
7:30 PM-8:30 PM
Shared Practice
Atom LL 2
8:00 PM-9:00 PM
Shared Practice
Preschool (Nieuwenhoff) & IP (Lang)
5:00 PM-6:00 PM
Shared Practice
Tyke (Farley) & IP (Lewis)
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
PeeWee Rep
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Midget LL
7:30 PM
@ Saugeen Shores Storm 2
Southampton [LLM-N-007]
Midget Rep
8:00 PM-9:00 PM
Practice
IP (Lang) & Tyke (Farley)
5:00 PM-6:00 PM
Power Skating
IP (Lewis)
5:00 PM-6:00 PM
Power Skating
Novice LL 1 & Novice LL 2
6:00 PM-7:00 PM
Power Skating
Novice Rep
6:00 PM-7:00 PM
Power Skating
Bantam LL
6:30 PM
vs. Kincardine Kinucks Froster's
Hanover P&H Center [LLB-N-021]
Atom LL 1 & Atom LL 2
7:00 PM-8:00 PM
Power Skating
Atom Rep
7:00 PM-8:00 PM
Power Skating
Peewee LL1 & Peewee LL 2
8:00 PM-9:00 PM
Power Skating
PeeWee Rep
8:00 PM-9:00 PM
Power Skating
Midget LL
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Bantam Rep
8:30 PM
@ Drayton Defenders
PMD Arena [BR-E-55]
Novice Rep
7:00 PM-8:00 PM
Shared Practice
Atom Rep
7:30 PM-8:30 PM
Shared Practice
Midget LL
8:30 PM
vs. Mount Forest Rams
Midget Rep
9:05 PM
vs. Ayr .
Peewee LL1
6:30 PM-7:30 PM
Practice
Bantam Rep
9:00 PM
@ Arthur Vipers
Arthur [BR-E-58]
Atom LL 1
8:00 AM
vs. Walkerton Capitals
Midget Rep
9:30 AM
@ Elmvale
Atom LL 2
10:00 AM
vs. Barrie Black Mambas
Atom Rep
10:00 AM
@ West Grey Warriors
Durham CC [AR-3-24]
Bantam LL
1:00 PM
@ Owen Sound Jr. Attack 2 Red
Bayshore [LLB-N-066]
PeeWee Rep
2:30 PM
@ Shallow Lake Lakers
Peewee LL 2
4:00 PM
@ Shallow Lake Lakers
Nov 19Nov 20Nov 21Nov 22Nov 23Nov 24Nov 25
Midget Rep - Wingham Regional Silverstick
Novice LL 1 - Howick
All Teams
8:30 AM-10:00 AM
Goalie Clinic Off ice
All Teams
10:00 AM-11:00 AM
Goalie Clinic On Ice
Atom LL 2
3:00 PM
@ Walkerton Capitals 1
Walkerton [LLA-E-75]
Falcons First Strides
3:30 PM-4:00 PM
Learn to Skate
Novice Rep
4:15 PM
vs. Flesherton
Bantam LL
4:30 PM
@ Kincardine Kinucks 2
Davidson Centre [LLB-N-032]
Peewee LL 2
5:15 PM
@ Owen Sound Jr. Attack 1 Red
JMRRC (1 - West) [LLP-N-56]
Atom Rep
5:30 PM
vs. TCDMHA Rebels
Bantam Rep
7:00 PM
vs. Lucknow Sepoys
Midget LL
8:30 PM
vs. Saugeen Shores Storm
Hanover P&H Center [LLM-N-068]
Atom LL 1
6:00 PM
@ South Bruce Blades
Novice LL 1
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Novice LL 2
6:30 PM-7:30 PM
Shared Practice
Atom LL 2
7:30 PM-8:30 PM
Shared Practice
Peewee LL1
8:00 PM-9:00 PM
Shared Practice
Preschool (Nieuwenhoff) & IP (Lang)
5:00 PM-6:00 PM
Shared Practice
Tyke (Farley) & IP (Lewis)
6:00 PM-7:00 PM
Practice
PeeWee Rep
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Midget Rep
8:00 PM-9:00 PM
Practice
IP (Lang) & Tyke (Farley)
5:00 PM-6:00 PM
Power Skating
IP (Lewis)
5:00 PM-6:00 PM
Power Skating
Novice LL 1 & Novice LL 2
6:00 PM-7:00 PM
Power Skating
Novice Rep
6:00 PM-7:00 PM
Power Skating
Bantam LL
6:30 PM-7:30 PM
Practice
Atom LL 1 & Atom LL 2
7:00 PM-8:00 PM
Power Skating
Atom Rep
7:00 PM-8:00 PM
Power Skating
Bantam Rep
7:30 PM-8:30 PM
Practice
PeeWee Rep
8:00 PM-9:00 PM
Power Skating
Peewee LL1 & Peewee LL 2
8:00 PM-9:00 PM
Power Skating
Midget LL
8:30 PM-9:30 PM
Practice
Novice Rep
7:00 PM-8:00 PM
Shared Practice
Bantam LL
7:00 PM
@ Shallow Lake Lakers
Atom Rep
7:30 PM-8:30 PM
Shared Practice
Midget Rep
8:30 PM
vs. Walkerton Capitals AE
Preschool (Nieuwenhoff) & IP (Lang)
7:00 AM-8:00 AM
Shared Practice
Tyke (Farley) & IP (Lewis)
8:00 AM-9:00 AM
Shared Practice
Novice LL 1
9:00 AM
vs. Listowel Cyclones 2 Red
Novice LL 2
10:00 AM
vs. Listowel Cyclones 1 White
Novice Rep
11:00 AM
vs. Shallow Lake Lakers
Atom Rep
12:00 PM-1:10 PM
Practice
Atom LL 1
1:10 PM-2:20 PM
Practice
Atom LL 2
2:20 PM
vs. West Grey Warriors
PeeWee Rep
3:30 PM-4:50 PM
Practice
Peewee LL1
4:50 PM
vs. West Grey Warriors
Peewee LL 2
6:10 PM
vs. AEMHA Ice Dogs
Bantam LL
7:30 PM
vs. Owen Sound Jr. Attack 2 Red
Hanover P&H Center [LLB-N-029]
Nov 26Nov 27Nov 28Nov 29Nov 30Dec 01Dec 02
Bantam Rep - Arthur
Novice LL 1 - Walkerton
Novice LL 2 - Walkerton
Atom LL 1
9:15 AM
@ Walkerton Capitals 2
Walkerton [LLA-E-87]
Novice LL 1
10:00 AM
vs. West Grey
Novice LL 2
2:00 PM
@ Drayton Defenders 1 Black
PMD Arena [LLN-E-126]
PeeWee Rep
4:30 PM
vs. West Grey Warriors
Atom Rep
6:00 PM
vs. AEMHA Ice Dogs
Peewee LL1
7:15 PM-8:30 PM
Practice
Midget LL
8:30 PM
vs. Walkerton Capitals 1
Hanover P&H Center [LLM-N-071]
Novice LL 1
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Novice LL 2
6:30 PM-7:30 PM
Shared Practice
Atom LL 1
7:30 PM-8:30 PM
Shared Practice
Atom LL 2
8:00 PM-9:00 PM
Shared Practice
Preschool (Nieuwenhoff) & IP (Lang)
5:00 PM-6:00 PM
Shared Practice
Tyke (Farley) & IP (Lewis)
6:00 PM-7:00 PM
Practice
PeeWee Rep
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Midget Rep
8:00 PM-9:00 PM
Practice
IP (Lang) & Tyke (Farley)
5:00 PM-6:00 PM
Power Skating
IP (Lewis)
5:00 PM-6:00 PM
Power Skating
Novice LL 1 & Novice LL 2
6:00 PM-7:00 PM
Power Skating
Novice Rep
6:00 PM-7:00 PM
Power Skating
Bantam LL
6:30 PM-7:30 PM
Practice
Atom LL 1 & Atom LL 2
7:00 PM-8:00 PM
Power Skating
Atom Rep
7:00 PM-8:00 PM
Power Skating
Bantam Rep
7:30 PM-8:30 PM
Practice
PeeWee Rep
8:00 PM-9:00 PM
Power Skating
Peewee LL1 & Peewee LL 2
8:00 PM-9:00 PM
Power Skating
Midget LL
8:30 PM-9:30 PM
Practice
Bantam Rep
6:00 PM
@ Mt. Forest Rams
Clifford Arena [BR-E-73]
Novice Rep
7:00 PM
vs. Kincardine Kinucks
Atom LL 2
7:45 PM
@ West Grey Warriors
Midget Rep
8:30 PM
vs. Drayton Defenders
Peewee LL 2
6:30 PM-7:30 PM
Practice
Preschool (Nieuwenhoff)
7:00 AM-8:00 AM
Practice
IP (Lewis)
8:00 AM
vs. Mount Forest Rams
IP (Lang) & Tyke (Farley)
9:00 AM-10:00 AM
Shared Practice
PeeWee Rep
10:00 AM-11:00 AM
Practice
Novice Rep
11:00 AM
vs. Bruce Peninsula Northstars
Atom Rep
12:00 PM-1:30 PM
Practice
Peewee LL 2
2:30 PM
@ Bruce Peninsula Northstars
Wiarton Arena [LLP-N-69]
Peewee LL1
2:30 PM
@ TCDMHA Rebels
Keady Arena [LLP-N-70]
Atom LL 1
4:30 PM
vs. Listowel Cyclones 1 Black
Atom LL 2
5:40 PM
vs. Walkerton Capitals 2
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
Social Networking
Follow Us On
Follow Hanover Minor Hockey Association on Twitter
- and -
Visit Hanover Minor Hockey Association on Facebook
- and -
Follow Hanover Minor Hockey Association on Instagram
Quick Links
Manage Subscriptions
Signup to receive email or text messages for the teams you want to follow.
Printed from hanoverminorhockey.ca on Saturday, November 18, 2017 at 2:20 PM